“ne kadar sallarsan salla”nın bulunuşu

apo8 Haziran

"Ne kadar sallarsan salla dona düşer son damla" deyiminin sarfedildiği ilk gün.

Tarihsel belgeler; Yunan mitolojisinde tanrıların birbirine küsüşünden 3 şafak sonra, zeus'un güzel saçlı leto'dan olma oğlu ve artemis'in ikiz kardeşi apollon tarafından, bugün dile getirildiğini yazmaktadır.

Çobanların tanrısı olarak tanınan apollon; yine sürüsünü otlattığı bir gün, güneşin alnında sıcak şarapla kendini şaşırır ve yattığı yerden kalkmadan insani ihtiyacını gidermeye çalışır. alkolün etkisiyle bet tribe bağlayan Apollon, son damla için bilinçsizce dakikalarca kasar ancak başarılı olamayarak sinirlenir. ve en yakın besi hayvanına dönerek meşhur deyimi sarfeder.

Deyimin kimin tarafından duyulup, ağızlara pelesenk ettirildiği tarihsel kaynaklarda yer almamaktadır ancak günümüze kadar yapısal bozunmaya uğramadan geldiği su götürmez bir gerçektir.

Tarih bilimciler, -günümüz sapkınlığı- msn deki "titreşim" nam-ı değer "nudge" butonu ve eyleminin bu deyimden ilhamla yaratıldığını savunmaktadır.

 

Reklamlar

~ tarafından darki Haziran 8, 2006.

3 Yanıt to ““ne kadar sallarsan salla”nın bulunuşu”

  1. hakında ne kadar salla benim olucan sonunda diye şarkı yazılmıştır. Bestesi ve güvtesi Ankaralı Namık’a ait olan bu güzel şarkı Ankaralı Abimizin ne kadar kültürlü olduğunun bir göstergesidir.Araştırmacı kişiliğini kullanıp bu şarkıyı bestelemiş üzerinde çok düşünmüştür.

  2. bu durumdan, hatun kişilerin msn’de “nudge” butonu kullanmaması gerekir, diye bir sonuç çıkarabilir miyiz peki sevgili darki bey?
    zaten kim ki “nudge” butonu kullanıp bizi titretmeye kalkar, bilsin ki o bizden değildir.

  3. thom bey, ben bilimsel bir veri girdim. ve “titreşim gönder” butonu savı yine tarih bilimcilere ait. o yüzden konu hakkında bi sonuç çıkarmak açıkçası haddim diil.
    ama sizi kıracağıma sonucu kırarım daha iyi:
    -hatun kişilerin tek başına “nudge” butonu kullanması bence sakıncalı ama her başarılı erkeğin ardında bi hatun olduğunu unutmamak gerekir 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: