termosifon

adındanda anlaşılacağı gibi termal (ısısal) özellik gösteren sifondur. basit bir düzenekle şehir şebekesinden ya da hidrafordan (elektrik ya da güneş enerjisiyle hidrik basınç yaratan bir tür su pompası) dan gelen suyu ısıtarak insanların türlü şekillerde kullandıkları sıcak suyu ortaya çıkaran nikel ve demir alaşımından meydana gelen silindirik biçimli dayanıklı tüketim malıdır.

bunu neden anlattığıma gelince;

halk arasında genellikle termosifon kelimesi termos-ifon olarak bilinir. yani o pikniklere (eş dost akraba ile birlikte gidilen, genellikle bir ormanlık alan veya göl kıyısı gibi yerlerde tercih edilen, türlü yiyeceklerin yenip türlü oyunların oynandığı eğlence türü) götürülen bildiğimiz, içine konan sıvıların sıcaklığını korumaya yarayan tüp şeklindeki objeyle karıştırıldığı için açıklama gereği hissettim.

ülkede nice yapay gündemlerin bulunduğu şu günlerde gerçekten halkımızın bilinçlenmesi ve faydalı konularla ilgilenmesi gerektiğini düşündüğüm için kendimi burdan açıklama yapmaya her Türk genci kadar sorumlu hissettim.

Reklamlar

~ tarafından manthys Haziran 8, 2006.

2 Yanıt to “termosifon”

 1. aslına bakarsanız termosifonun doğuşu, 14.yy de sir Jan Wanwan'ın icat ettiği "termosif düzenekli çılbır kırbacı"na dayanır. Mucit marka olmanın bilinciyle, icadına termosif adını vermiştir.
  Sıcak yumurtayı soğutmak için; yumurtanın tepesine oturtutan bir düzenek ve ucunda fırçasıyla yumurtayı kırbaçlayan bir icat.
  Ve icadın çalıştırılması için üstüne koyduğu TERMOSİF:ON düğmesi. OFF düğmesi koymasına gerek yoktu çünkü mekanik düzende tasarlanmıştı.

  İşte aslında termosifon, termosif'in on olma halinden gelmektedir.
  ve zannımca tarih affetmez. hatta yılandan korkmam yalandan korktugum kadar.

 2. Velhasıl kelam: ‘Termosif Düzenekli Çılbır Kırbacı’ aygıtındaki kırbacın ucundaki meşin aparat bugün ‘meşin yuvarlak’ olarak da anılan futbol topunun ilk kez vücuda getirilmesinde büyük ilham kaynağı olduğu çok eski arşivlerde bulunan gazete kupürlerinde de belirtilmiş…
  -Kaynak: Küçük Larousse

  Netice itibariyle bu Termosif düzeneği günlük hayatımızda kullandığız daha bir çok zerzevatın (soğanla yapılanları hariç) oluşmasına vesile olmuştur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: