tarihte ilk ağda

agdatarihsel kaynaklar, M.Ö. 15 haziran 696 günü Lidya uygarlığını işaret etmektedir.

Batı Anadolu'da Gediz ve K. Menderes civarında ikamet eden Lidyalıların parayı bulmalarını takiben sahtecilik diye bir meslek dalı oluşmaya başlamıştır.

dönemin en boş gezen Lidyalısı, Karia köyünden Aida (bilinen 3. sahtekar) altın sikkeleri taklit etmek için kolları sıvar.

biraz limon suyu, biraz şeker ve eser miktarda suyu harmanlar. bi kapta köpüklenene kadar ısıtır. daha sonra bu karışımı sikke kalıbına dökmeye başlarken sakarlık ve anksiyateyle bacağına döker. karışım katılaşır, Aida bir ucundan tutup can havliyle çeker. sonuç ortadadır.

karışımın döküldüğü bölgede kıldan, tüyden eser yoktur.

Aida sahte sikke yerine tarihteki ilk istenen ve istenmeyen tüyleri yok edici solüsyonu bulduğunu fark eder. seri üretime geçer, buluşa kendi adına verir.

tarih bilimciler, aidanın zaman içinde sahtecilikle mücadele için isminde revizeye gidilerek ağda olduğunu savunmaktalar.

Reklamlar

~ tarafından darki Haziran 15, 2006.

14 Yanıt to “tarihte ilk ağda”

 1. bundan sorakilere deger vereceimm, resmen anlayamamisiz onemini yuh bize. duygulandim. aagdaya gdiyorum ben.

 2. Hep Merak Etmişimdir Adanın icadını Eskidende can Yakıyomuydu Acaba ………..

 3. Kimi tarih bilimcilerine göre tarihi bilmek onunla yaşamak gibiymiş. İşte bu yüzden geçmişimizi gözetler ona sahip çıkarlar. Lidyalıların ağdayı buluşunun sebebi bulduklaru parayı en çok bayanların harcadığını gözlemleyip extra onlar için buluşlar yapmaya başlamışlar. Ağda da bunlardan birisidir. Daha sonraları K.D.V icat edilmiş ama bunu ne olduğunu ve buna giden paraların nereye gittiği uzun süre anlaşılamamıştır hala da bazı kaynaklara göre bilinememektedir.

 4. günümüz ingilteresinde, bu buluşundan dolayı kraliçe tarafından aida’ya -kendisinin mezarında bundan haberi olmasa bile- sir (sör) ünvanı verilmiş ve literatürümüzde “sir aida” dan bozma “sir ağda” tanımı da böylece kendine bir yer bulmuştur.

 5. goner bey çok önemli bir noktaya parmak basmışlar, bu lidyalılarda yok yok. parayı veren ya da bulan, düdüğü çalar misali tarihte bi sürü ilke imza atmışlar.
  misal diyerek devam edicem ama,”tarihte bugün” post larını tüketmiyeyim cimriliğindeyim.

  ancak şunu söyleyebilirim; “bu lidyalılar yok muuuu” nidası, tarihçilerin espri malzemesi bile olmuştur.(like that, japonlar yapmış)

 6. .::son dakka son dakka ya da son dakika::.

  hatrı sayılır bir tarihçimiz konuyla ilgimizi duyarak aşağıdaki bilgiyi sizinle paylaşmamı istedi:
  küçükken annelerimizin kendi ağdasını harmanlayıp bizlere de bir kaşık -macun tadında yememiz için- vermesi eylemini de, lidyalı Aida’nın karısı başlatmış(mış). ve bu macun, bilinen osmanlı macununun (hangi bu rengarenk olup dile damağa yapışan) atası kabul edilirmiş.

  senağdayapmakiçinkarışımhazırlacocuğunadabirkaşıkyemesiiçinveryuh

 7. Tarihte soyadıyla ünlü Mehmet Ağda vardır kendisi nin Lidyalılardan geldiği söylenmektedir. Ünü papa 2. jambonu vurmaya kalkışması ve bazı extra cinayetlere karışmasından ibarettir. Bir de kendisi Mesih olup hala öyledir.

 8. […] bay badlik amiri ’nin yeni tribi kadifhe pek leziz, özellikle son hamlesi tarihteki ilk ağda ile bizi bizden aldı, paganizm herşeydir! ısrarla takip edilmesi gerekir. […]

 9. Bir de ağdaların ağdası sir ağda vardır ki; söz etmeden geçmek haksızlık olurdu.
  Nasıl uhu sefil bir kağıt yapıştırıcısı olarak kalırsa japon yapıştırıcısının yanında; işte bildiğimiz, kimimizin kıl avladığı, kimimizin yediği "base" ağda işte öyle sefil kalır bu sir ağda yanında. Hatun kısmısı bu sir ağdayı genelde kaş şekillendirmekte kullanır. Bir kez kullanıldı mı çok uzun süre etkisini gösterir. Zira o kadar güçlüdür ki; ne kıl kalır ne kıl kökü ne de kıl kökünü besleyen bez.
  Bir diğer kullanım alanı da bikini bölgesi denilen hassas bölgelerdir. Buralarda sir ağda kullanmak; uygulayan için maharet ve tecrübe, yaptırtan için yüksek acı eşiği ister.
  Son bir uyarı: sir ağda yenmez. yense bile tadı tuzu olmadığından bi zıkkıma benzemez. (bkz. zıkkımın kökü)

 10. bu post u gerçek sanıp, bilumum eskiden sevdiğimiz sitelerin uzantılarında içerik yapanlar; el insaf hatta yuh yani.

 11. :d vay be epey güldüm ha

 12. Süpermişş

 13. kıllı bacaklı kızlardan nefret ederim zaten

 14. At yalanı sk inananı baba aida ne bidaha yaz bi google

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: