isim baban kim senin bakıyım “dolmuş”?

dolmusanlamıyorum argadaş, vallaha anlamıyorum.

tamam biraz protest olabiliriz ama, bu kadar da gözümüzün ucuna malzeme bırakmayın dimi.

kim bu ulaşım cihazına “dolmuş” demiş sorarım. otobüs, minibüs, vapur, tren, taksi bi de dolmuş. süper olmuş ya.

“şimdi ulaşıma çözüm olacak, toplu taşımaya yeni bi boyut getirecek proje var arkadaşlar bla bla bla… adını ne koysak acaba… eee dolmuş olsun ne dersiniz” tabi!

tamam herkes oturup, “ayakta yolcu” almıyoruz nidasından sonra “dolmuş” oluyor da cihaz sürekli full dolaşmıyo ki. sabahın bi vakti biniyosun yarı dolmuş oluyo, son durağa gelirken içerde tek kişi kalıyosun boşmuşa yakın oluyo. acaba bu projeye bardağın dolu tarafından bakıldığı için mi dicem ama yok demicem. her icada, yeniliğe bilemedin keşfe isim bulunurken bi yol izlenir dimi…(hz.3nokta)

amaan neyse ya “dolmuşa gelme” diyen bi milletiz.

aksarayaksarayaksarayaksarayaksarayaksarayaksarayaksaray

Reklamlar

~ tarafından darki Temmuz 18, 2006.

20 Yanıt to “isim baban kim senin bakıyım “dolmuş”?”

 1. ayça şen der ki,
  “son kişi binene kadar henüz dolmamış bir araç, dolmuş değil, “dolcak” ismiyle anılmalıdır”

  gel de hayran olma kendisine 🙂

 2. ayça hanım cicidir ama bi ulaşım cihazı doluyken, yarı doluyken ve boşken ayrı isim alırsa yandık.

  misal: taksi, toksi, tuksi ya da otobüs, ütübüs, büdübüs.

  yokyokhiçoralaragitmemeklazım

 3. bak şimdi hakikaten de hiç oralara gitme.. gitme.
  o zaman yolcular da başka isimler isteyebilirl….. neyse…

  hadi akşam olsa da gitsek bari.

 4. sn darky, ismi takılmakta haklısınız da bi de bu dolmuşların dolmadığı zamanlar oluyor. dolmamakla da kalmıyor namussuz dolmadan da kalkmıyor. o zaman git gidebilirsen gideceğin yere. sir thom iyi bilir di mi sir? şimdi bu noktada başka sorunlar devreye giriyor tabi; insanın aklına çeşitli formuller geliyor. 8 kişinin parasını versek de çıksak mı yola hadi vermeye karar verdik diyelim, bunu soför beye nasıl söyleyeceğiz. söylesek alınır mı? neden alınsın ki? alınır abi belli mi olur dolmuş soförlüğünün de bi jargonu vardır belki? adamlar dolmuş dolmadan giderlerse belki karizmada hasar oluşuyor. sonra aralarında toplanıp o sürücüyü ti’ ye alıyorlar belki:
  aha aha bak bak dolduramadan kaldırmış aha aha…
  tam kalkmaz olm iyi doldurmazsan aha aha…
  kanka öyle kalkmaz böyle kalkar aha aha…
  Hadi herşeyi göze aldın 8 kişinin parasını verdin, soför beyi de ikna ettin ve yola koyuldun; ya yol üzerinde bi yolcu el ederse. hadi soför de durup aldı. onun parasını size vermesi gerekmez mi? vermezse içinize oturmaz mı?
  amaan muamma valla ne diyim…

 5. sayın aramis madem çeliştirip durdunuz, konuyla ilintili başka bişi diim ben size.
  dolmuş kuyruğundasınız taksi yanaştı, “beklemeden dolmuş taksi” dedi. buyrun burdan yakın, valla burdan yakın sizin benim fark eder mi.

 6. hadi onu bırakın da buyrun burdan yakın…

  dolmuş kuyruğundasınız, sıra size geldi, yani gelen ilk dolmuşa bineceksiniz. ve o da ne? “hüooppp erçinnnn” diyerek bir arkadaşınız yanaşıveriyor yanınızdan kaynıyor sıraya… ahan da!!!

  olmadı mı.. yaktınız tamam da, bir de şu var, ya da şeydeki gibi, hani sizi bilen siteler var ya, o hesap.

  “burdan yaktıysanız bunları da tavsiye ediyoruz…”

  dolmuş kuyruğundasın(ız), darki beyin dediği üzre “beklemeden dolmuş taksi” sesini işittiniz ve sıranızdan çıkıp yöneldiniz, ahahahah,
  doldu bile, hadi dön bakalım o sıraya geri, bir zamanlar yağmurda çamurda birlikte durduğun sıra seni benimsemiş sıra seni geri alır mı kabul eder mi seni yine, he?

  “bunu sevdiyseniz bunu da seversiniz…”

 7. madem öyle;
  dolmuş kuyruğu, sizden önce birkaç kişi var siz de cümbür cemaatsiniz. dolmuş geldi sayıca fazlasınız sığamadınız, hatta içinizden birileri -tam tabiriyle- mal gibi binmiş doğal olarak mal gibi de inecek. siz bi sonrakini beklemeye koyulurken arkanızdakiler yüzünde güller açarak dolmuşa binecek.

  heygidineronbuyurromayıdayak

 8. amma tartışmışsınız be kardeşim. dolmuş işte. burdaki “muş” -mişli geçmiş zamanı ifade etmektedir. zamanında dolmuş yani. dolmuş bitmiş olayı. o zaman vermişler ismini. çok dolmuşum ben yaa. gidiyim bari.

 9. bi de yazdım oldu var di’li geçmiş zaman. sir bu comment harbi öyle olmuş.

  dolmuşagelmeyindethombeysavsaklıyorsanki

 10. thom bey,

  yani ilk kez dolduktan sonra aldı bu ismi ve üzerine mi yapıştı diyorsunuz, ben anlamıyorum neden böyle diyorsunuz, şimdi bu aracı icad eden mucit (icat – micat eyvallah da, mucit ne ola ki?) neyse bu mucit ben bişey icat ettim bu bir araç ama şu an boş, bi dolsun sonra isim buluruz mu dedi? dediyse iyi yapmamış hiç ama..

  gitme gel, hep burada kal thom baba!!! (tombala gibi oldu ya resmen!) ahahahahhahahah 🙂

  “…hişt! erçin bey erçin bey! utanmıyoru musunuz sataşmaya, erçinliğinizden utanmıyorsunuz bari beyliğinizden utanın yani!…”

 11. sayın thom!

 12. istanbulda dolmush, en iyi atraksiyon parkindan iyidir. hem ucuz hem en az 30 dakka heyecan, en superleri taksim bakirkoy hatti, bi gece 15 dakkada geldigini bilirim sherefsizin

 13. thom bey commentinize yazacak bişi aramadım;(bulamadım diil yani) çünkü aramis bey olayı çözmüş ve dillendirmiş. yetmemiş, üstüne sayın erçin bey bey olaya son noktayı koymuş.

  ben de bir üst commentte size sevgimi belli eden bi satır yazdım sadece.

  thomolananlar

 14. Sayın Darky!

 15. sayın!

 16. Erçin Beey!

 17. […] gün geçmiyor ki yeni bir dallama muhabbete tanık olmayalım sevgili kadifhe dostları. taksim’ den eve gitmek için dolmuşa bindim dün güneş yeni yeni batarken. arka dörtlü diye tabir edilen yerde iki tane zeytinburnu kokoşu yüksek desibelle birşeyler konuşuyor. dinlemek istemesen de duyma durumu mevcut yani bütün dolmuş içerisinde. […]

 18. valla kokos muabbetide hic cekilmez konu:
  1-elbise
  2-ayakkabi
  3-canta
  4-bizimde anlayamacagimiz ve kendilerininde anlayamayacagi seyler.
  5-gene elbise, ayakkabi, canta, alis veris yaplilan yerler

 19. 🙂 sayın goner siz linke aldanarak yanlış yere girmişsiniz zırvanızı. derin düşünce postunda sizin ilacınız ama söz konusu siz olunca buna gerek var mı demekten kendimi alamadım.

  commentdediğinnediryazdımçayıramevlamkayıra

 20. Olsun konu gene dolmuşta geçiyordu. Dolmuş aslında dolma yapan bir şirketten gelmedir ismi hikayesi şöyledir. Sene 1920 o zamanlar yaprak sarma dolma ülkemizde yasakmış. Dolmalar araçların içerisinde sarılır ve sütçüler gibi kapı kapı dolaşılarak satılırmış. Sonra yasalar daha katı bir hale gelmiş ve bu dolmalar araba içerisinde yenilmeye başlanmış birde yakalanmamak için araç sürekli hareket halindeymiş. Dolmaları yiyen müşteriler beni şuraya bırak beni buraya bırak şeklinde askerdeki istikamet olayı gibi aramis bilir şöförü yönlendirmeye başlamışlar. Sonra dolma serbestleşmeye başlamış ama müşteriler bu dolmacıları istediklere yere götürmeye başlamışlardır. İsim değişmiştir ve günümüze gelene kadar dolmuş olmuştur. Siz siz olun dolmuşta abi zeytin yağlısı varmı gibilerinden cümleler kurmayın dolmuş şöförünün duygularını incitmeyin…. rumuz: dolmuşcu meşhur pala (aksaray-eminönü)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: