vites de neymiş ve magirus

vites80’li yıllarında başında bebe çebeyiz, toprağı bol olsun ananem bi tanem seferi bi kadın. sürekli o akraba senin bu akraba da senin geziyo istanbul’u. gezmekten öte arşınlıyo istanbul’u bi uçtan bi uca, malum bi eliyle bizi tutuyo biz de sefil yanında.

dönemin ünlü taşıma aracı minibüsler. o dönemin minibüsleri de eski ötesi magiruslar. böle yuvarlak burunlu ve sanki ön tarafı şaha kalkmış gibi gözüken magiruslar (sadece gözükmek diil binince de arkaya doğru ilerlerken yokuş iniyosun resmen). iğrenç de mazot kokardı peeeh.

neyse hakimim o dönem toplu taşıma araçlarında saygı sonsuz, ananeye hemen önde yer verilir. ben ekseriyetle kucakta ya da -minibüsçüsüne göre- motor üstünde para tahtasının önünde (bu da ayrı bi sendromdur iki cümleyle es geçemicem). minibüsçü amca (o dönem münübüsçü amca) direksiyonu tutarken bi yandan da böle uzun borulu, ucunda yuvarlak topuzu olan bi şeyi sürekli mıncıklıyo. hatta bir eli sürekli topuzda; bi ileri bi geri ittirip, oynatıp duruyo aleti.

çocuk aklı; ben şöförlerin el oyalamak için o topuzlu boruyu ittirip durduğunu, el alışkanlığı olduğunu düşünüyodum hatta öle de biliyodum. uzun süre de öle gitti. (ama babam otomobil kullanırken aynı alışkanlığa sahip olduğunu hiç düşünmedim niyeyse. tam hatırlamıyorum ama o dönem otomobiller direksiyondan vitesti belki de ondan)

vitesin ne olduğunu öğrenene kadar, bi dönem bütün münübüsçülerin tesbih yerine vites kullandığını düşünmüşüm hakimim, neyse kes cezamı.

rahatuyudilberim

Reklamlar

~ tarafından darki Temmuz 18, 2006.

22 Yanıt to “vites de neymiş ve magirus”

 1. bi de bu para kutusunun önüne ya da en ön koltuğa oturunca, vites topuzunun ayağa çarpmamasına çalışmak vardır oof of. adam deli dana gibi vites değiştirdiği için maymun olurdum.
  hele ön koltukta otururken o topuzunun dize çarpması vardır ki. zar zor geçtiği için şöfer hıncını alırcasına takarkene diz kapağını alırdı yerinden. preh preh

 2. hatırlatmak isterim o minübüsler her nedense 2 kapılı (tabi soför ve sağ ön kapı dışında diyorum) imal edilmişlerdi. ama arka taraftaki kapı gereksizliği farkedilerek soför ya da ne bileyim minibüs sahibi tarafından kapı kolu yerinden sökülmek sureti ile kullanıma kapatılırdı. malum o kapı önünde hendek benzeri bi boşluk olur; ayaktaki yolcular da polis görünce tabi muavin ve soförün “çök çök çööök” uyarılarıyla oraya çöker çömerlerdi. tabi dışarıdan bakınca bi takım yarım kafalar görünür ve onların çökme eylemini gerçekleştirdiği anlaşılırdı. polis de anlardı elbet. danışıklı döğüş (ya da dövüş… herneyse) herhalde.
  hemen ekliyeyim bir de açılmayan camlar vakası vardı. ama bu camları zorlanıp da açılmayınca rezil olunan otobüs camlarıyla karıştırmayın. bu camlar bizzat soför tarafından sürgülü cam yoluna lastik, kauçuk sıkıştırmak sureti ile özellikle açılmaz yapılırdı.
  ay ayy neler geliyor aklıma… yağmurlu günlerde tabi o günlere çamurlu günler demek daha doğru olur. minibüs zeminine talaş atılırdı.
  son olarak da arka koltukla kapı arasına konulan sedir benzeri ek koltukları unutmayalım ama ondan daha eğlencelisi orta koltuk altında saklanan misafir taburesidir. kanka binince abi alsana koltuğun altından uyarısıyla ya da kanka harbi kankaysa zaten yerini bilir tık tabure çıkar genelde plastiktir şık oturulur. üzerinde kalmak ayrı bi maharettir.

  haydihayırlıyolculuklar

 3. bi de uzun saç yüzünden dayak yiyen minübüs muavinleri vardı. tabi bu sir drky’nin bahsettiği magurus döneminden çok sonra.
  ne? yok canıım tabi ki muavin uzun saçlı değildi.

  anangibisaçuzatacağınababangibisakalbırakaaaabununsakalıdavar

 4. vites 1-3-5-2-4-r burdaki r araba ilk turkiyeye geldigi zaman roket olarak biliniyormus sonralari anlamislar arkadaki arabaya carptiklarinda. Sonradan gerçek anlamda roket gibi etki eden N.O.S olayi çikmis onuda kendilerine yediremeyip hadi len yoktur oyle sey deyip inanmamislar. Birde bizim meshur peygamber vitesimiz var ama avrupali yaptigindan arabalari onu koymayi unutuyolar.

 5. abi en babasi magirus logosudur boyle roket gibi dimdik, atik minibus caimasina yarashir

 6. eski nesil yeni nesil, -gerçekten- minibüsçü olarak adlandırılan mesleği icra eden emekçileri takdir ediyorum.
  düşün(ün);
  hem cihazı kullanıcaksınız,(tamam sallama kullansalar da) hem kapı açıp kapıcaksın hem para alıp üstünü vericeksin, hem teybi mıncıklıcan, üstüne sigara içip yanındakiyle muhabbet edicen. yeni jenerasyonun cep tlf ile konuşmasını da ekle.

  fazla söze hacet yok, helal olsun.

 7. o halde “minibüsçüler mi 10 numaradır yoksa noter hatunları mı?” sorunsalını başlık olarak tartışmaya açalım hanaatindeyim..
  thom bey?

 8. sayın goner N.O.S. tan falan dem vurunca beyinciküstü kıncal damarlarım rahat durmadı:

  şimdi gene(bi oyun fikrim daha vardı çünkü) playstation için bi oyun yazılsa:
  MINIBUS FOR SPEED 1

  minibüsçüyü oynasak. aracın içini yağmırda talaşlamaktan, camlara kauçuk sıkıştırmasına kadar uğraşsa. para üstü alıp verse, direksiyon altındaki cikleyi ya da jikleyi çekse kapı açılsa. kaza yapıp kavga çıksa; koltuk altından levyeyi kapsa. polis çevirse ne biliyim ruhsatın arasına cash sıkıştırsa.

  tadından yezmez yaw. ben gene bi ea sports u arıyım. kankayız artık zaten.

 9. o halde varolan oyunları da biraz geliştirme yönünde çalışsak sayın sir. mesela GTA’ da CJ geliyor eve tak garaj kapısı açılıyor, at arabayı garaja oyuna devam.
  haritaya ekleyelim Kurtuluş semtini… gece gelince bi park sorunu, 5- 10 tur atsın arabayı çarpmadan, kaldırıma tırmandırsın, sokak köşelerine sığıştırsın cihazı. görelim maharetini oyun düşkünlerinin hadi!

  karıncacandırbidepimpseksuperolur

 10. Gta daki gibi düşme olayı şu şeklide geçekleşir R1+x tuş kombinasyonlarına basılır minübüsün kapı açılır şöför tükürmek içik eğilir ve hooop yerde.

  Gta da silah satın alıyorsunuz ya bizim oyunda tesbih-levye ve uzun malbora (reklam olmasın diye yanlış yazıldı) satın alıyorsunuz

  Oynumuz Gta kopyasi gibi gözükse de aslında çok farklıdır bizim karakter evlidir ve minübüsün camında çocuklarının resmi vardır minübüsün ön kısmı havadadır arka amortisorler gevşetilmiştir çünkü ve en önemlisi minübüs denen kibrit kutusu gibi aletin farlarına insan gözü efekti yapılmıştır buda göz kapağı takılarak sağlanmıştır.

 11. sayın sir silsilesi arkadaşlarım, şimdi Rockstar (malum herkes bilmiyor olabilir – GTA oyununun üreticisi)’dan bi e-mail aldım. kibar ama birazda baskın bir üslup kullanmışlar. Kurguladığımız oyunu “GTA Sefaköy” adıyla hayata geçirmek istiyorlar. hemen üzerine atlamadım, zira sıkı bir pazarlık süreci yaşarız düşüncesindeyim.
  herkes görüşünü açıklarsa bi cevap mail’ı yazayım.

  morışıkverentavanlambalarışart

 12. yeni oyun mu yoksa eklenti mi olucak bilemedim ama mast isteklerim var oyunun fikir babalarından biri olarak:
  cj’in kıyafet alternatiflerinde “i love darky” ve sporting gindom t-shirt ü ve berberdeki saç modelleri arasında sarı düz uzun saç alternatifinin olmasının sözleşmeye eklenmesinin istiyorum.
  ayrıyetten “los santos” şehrinde tavukçunun yanındaki tek katlı blokların önünde hamakta sallanan bir darki karakteri istiyorum. daha isticem…

 13. istekleriniz çok makul sir. sözleşme taslağına ekledim.
  Hemen bi açıklama yapıyorum. oyun tamamen yeni bi oyun olacak.
  “GTA SEFAKÖY”
  ben de oyunda yer alan motorlara, as125T’nin benekli, taxi ve deri çantalı modellerinin eklenmesini istiyorum.
  Ayrıca;
  orospulara maslaktaki orospu teyzelerden ve beyoğlundaki travesti karakterlerinden ek yapılmasını,
  sahil şeridine yakamoz efektli duvar eklenmesini,
  bazı sokaklara ATM konulmasını (hep adam döverek para toplanmasın, tabi limitsiz açık hesap olmalı) istiyorum şimdilik.

  toplanalımbakalımbokvartoplanıyoruzhemendönerim

 14. sahil yolunda yol kenarında çimlerde, haftasonu günlerinde piknik yapan mizansenleri unutmasınlar sir aman diim. piknik tüpü, çaydanlık, mangal, yelleme faraşı vb. bunlar hem weapon olarak da kullanılabilsin. bak hem yemek yemek için köşe başı hot dog cularının yerini de tutar.
  buarada cj’in sevgilisi zengin bir karakter olmalı sir. yani aralarında statü farkı olmalı hatta liseli olsun zuahhahahhahahhahah koptum. böylece münübüste arabesk dinleme senaryosu da kendiliğinden gelişir. kız kültür kolejinde okusun hatta, sefaköy’e yakın münübüs’ün hattında olsun yani. sevgilisiyle buluşmayı ekmek parasını tercih etsin böylece patronu dövme senaryosuda eklenmiş olur.

 15. ayrıyetten ramazan ayı’nda minibüs ahalisine iftar vakti hurma, zeytin bilmedin su dağıtma görevi de eklense süper olur.

 16. ramazan demişken; geceleri de cesar arasın davul çalma görevine çağırsın. gidip çalarsa ekstra kazanç sağlasın. hatta dijital baskı merkezi eklensin gidip orda kendine sahne ramazan davulcusu kartı bastırtsın. bayrama girerken gidip direk paraları toplasın.
  haftasonları da stad önünde köfte ekmek arabası olsun.
  bi de hot dogcu dayıların yerine midye dolmacı ve kokoreçci karakterler eklensin.

 17. oyuna yoğun istek üzerine özel kafa tuşu konacaktır.Oyun için ayrıca thomun özel space tuşu çalışmaya klavyesinden üretilip sırf bu oyun için piyasaya sürülecektir.

 18. o halde oyuna 3 farklı thom karekteri eklensin. uzun, kısa ve az saçlı olsunlar.

  gündüzuykusugeceuykusununyerinitutmaz

 19. thom olursa, gizli aramis’de olsun kardiiiiişim.

  gizliuyuzumsana

 20. Thom Kıyafet olarak çiçekli gömlek – çiçekli şort ve kulağında philips kulaklık olması gerekir. Seneryo şöyledir. Thom minibus şöförüdür. Minibüsüne catışmadan kaçan Aramis binmişti. Aramis mafya babasidir. Ama aslinda Polat Alemdar Gibi mafya içerisine sızmış bir devlet özel ajanıdır. Neyse konumuz burda thom onun üzerine biraz yoğunlaşmamız gerekiyor. Minübüste Thoma seslenir aramis. Minibüs Vezneciler-Topkapi hattıdır alemin en sakat hattıdır yani 1980 li yıllarda geçmektedir konu.

  Thom- Ücretleri elden ele uzatalım, kapıda durmayalim, Bana racon kesmeyin

  Aramis- Beni Etilere götüreceksin

  Thom- Aslan yanlış hatta binmişin Etiler delikanlılığı bozar

  Aramis-(Silahını doğrultur) Delikanlılığını ben bozarım

  Thom-(Hemen yumuşar) Bak bir uzun Marlbora’ya fit olurum (80’li yıllarda marlbora kaçak gelir ve zor bulunurmuş.)

  Aramis- Sen götür ben sana Karton alırım

  Thom-(Sol kol dışarda, Üzeri cam görünümlü içerisinde abidik gubidik desenler olan vitesi takar 5’e Çıkar E5’e nında bırakır Aramis)

  Aramis- Bak birisi yanlış yaparsa sana bana gel (Artık kanka olmuşlardır.)

  Konu bu şekilde başlar Thom artık kel olan kafası ile minübüsçü imajından çıkmış mafya imajı olan uzun saç güneş gözlüğü ve altında Harley motoru ile takılmaya başlamıştır. Son =

  Thom-Paraya para demez,harleyine lpg takmıştır,Minübüs camına cd takarak akım başlatmıştır, Silahı izmarittir. Moderatör ve ekşi sözlükte yazardır.

  Aramis-Mafyayi içten çökertmiştir,Thomu sağ kolu yapmiştir, En son görev ismi toynaklar vadisi olan bir operasyonla Irağa gidip Sarımsaklı yemek yiyip Ağzını 5 saat Amerikalı askerlere koklatmış ve çuvalları kafalarına değil nrmal giydirip çuval yarışı yaptırmıştır.

  Goner- Yazar, çizer, keser, kazma

  Darky- Karanlık kişi olduğu külliyan yalan aslen Yellowy dir.

  Chinaski- Bugün gidicem onlara

  Batlamyus-Oda orda olcak diyebilceğim kişi, zat-ı muhterem (bknz, Cilt 12 syf 7 redhouse)

 21. ben maço bir minibüs şöförüyüm gayet sağlam araba kullanırım magirus bir çeşşit toplu taşıma aracıdırrrrrrr

 22. DOLMUŞCU MUZO
  slm herkez dolmuşcu olamaz KARDAŞ
  ADAMIN BİRİNE SORMUŞLAR
  ANAN HOCA BABAN HOCA NE OLURDUN ADAM OLURDUM DEMİŞ
  BABAN ÇİFCİ ANAN ÇİFCİ NE OLURDUN DEMİŞ BÖYÜK ADAM OLURDUM DEMİŞ BABAN HAMACI ANA EV HANIMI NE OLURDUIN DİYİNCE ORDA AFALAMIŞ ADAM YA POİÇ YADA DOLMUŞCU OLURDUM DEMİŞ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: