windows live messenger ve karı ağzı

öncelikle bunu okurken, aman üsluba bak herif “karı” demiş diyenleri browserin sağ üst köşesindeki “x” butonuna alalım ki keyfimiz bozulmasın. di mi efenim!

konumuz sanal alem jargonu. uzun süredir gözlemlemekteyiz sir’ler konseyi olarak. ve yaşımız gereği icq denilen güzide programı da zamanında çok kullandığımızdan (hatta icq denen programın doğumunu görmüş insanlarız) olaya tam anlamıyla vakıf olduğumuzu düşünmekteyiz.

nedir efendim bu messenger ortamındaki karı ağızlılık? herkes avaz avaz türkçe elden gidiyor diye bağırırken kullanılan bu msn ağzı nedir? gözünü sevdiğimin icq’ sun da yoktu mesela hiç böyle şeyler. neyse, icq başka bir post konusu zaten.

zamanında kadınların küçük çocuk gibi konuşma modası vardı. çoğumuz hatırlarız. emel müftüoğlu denen çilli kadın da bu modayı çok yakından takip eden şahıslar arasındaydı. kimisinde – ki gerçekten azınlık – çok sevimli gözüken bu çocuk ağzıyla konuşma tribi, kimisinde de – ki gerçekten çoğunluk – at, tenasül uzvu ve kelebek üçlüsünü çağrıştırırdı bize çoğunlukla.

gel zaman git zaman internet denilen hadisenin yayılmasıyla birlikte günlük yaşantılarımızda matrixe doğru bir kayma başladı. hayatımızı disklere yükleyip, içimiz karmakarış olduğunda beynimize “format: c” komutu yazmak istedik. neyse.

daldan dala atlamadan konunun özüne dönersek. dediğimiz gibi, biz sir’ler konseyi olarak bir süredir bu windows live messenger denen meret üzerindeki konuşmaları takip etmekte ve bunların tamamının loglarını tutmaktayız. ve gördük ki bu konuşmaların daha doğrusu yazışmaların büyük bir bölümü, zamanında emel müftüoğlunun da dahil olduğu “çocuk gibi konuşanlar grubu” nun sesli olarak sarfettiği cümlelerin, kelimelerin yazıya dökülmüş hali.

nedir bunlar? dediğinizi duyar gibi oluyorum. buyrun efendim. şifresini çözebildiklerimizin bir kısmı aşağıdaki şekilde. atladıklarımızı eklemekte tabii ki serbestsiniz.

piqi : pirinç patlaklı çikolata markası gibi gözükse de aldanmayınız. karşınızdaki kişi aslında çok da yakından bildiğiniz “peki” demek istemekte.

biy biy : zaman zaman “bıy bıy” olarak da karşımıza çıkan bu söz öbeğinin anlamı tahmin ettiğiniz gibi “bye bye”. yani güle güle, yolun açık olsun, selametle vb.

baapıyosun : çemçük ağızlı kadın lafı. ne yapıyorsun? napıyorsun? napıyosun? soru kalıbının tecavüze uğramış hali. ağzına ağzına çarpılası.

baapiyim : “napıyorsun” diye sorduğunuz çocuk ağızlının, yapacaklarını, yaptıklarını anlatmaya başlamadan önce sarfettiği kelime. örnek vermek gerekirse;

-napıyorsun?

baapiyim. thom’la beraberim işte. darki’de var. karpuz yiyoruz.

pai pai : “biy biy” le aynı anlamı taşımakta.

bunlar saymakla bitmez sevgili kadifhe insanları. o yüzden kısa kesiyorum.

genelde kadın yazışmalarında rastladığımız bu jargona, kimi erkek loglarında da rastladık ki pek aklımız almadı bu xy kromozomlu kardeşlerimizin ağzından ciddi anlamda dökülen bu lafları.

bir de, bu kelimeleri animasyonlu gif’lerle birlikte kullanarak combo yapan bir güruh var ki onlar akla zarar. ayrı bir post konusu olarak işleriz artık onu da.

bana bu diyaloglarla gelenlere şahan ağzıyla bağırmak ister deli gönül “konuşma laaaan!” diye.

Reklamlar

~ tarafından tgokdeniz Temmuz 25, 2006.

7 Yanıt to “windows live messenger ve karı ağzı”

 1. Daha bu laflarimsilari sarfedecek babayigit cikmadi karsima,cikmasinda.Dayak atilasi,gunun stresi cikarilasi tipler bunlar.
  Tebrik ettim,cok ogreticiydi bir yaziydi.Simdi pai pai yazip sinir etmek vardi seni ama zibarmadan once basima bela almayacagim.:)

 2. Öncelikle bu yazı için çok teşekkür ederim. Zengin kültürel yapınızı bu denli akıcı bu denli sade kullanaraktan bu güne kadar hep bizi aydınlattınız. Malumunuz Türkçe’mizi korumalıyız günden güne dilimizde yoğun bir bozulma var . Ben yakın zamanda bir ekip kurucam bu olay için görev ismi galoş ekip beyaz berelilerden oluşacak. Ekip lideri Tuğgeneral Aramis olacak. Yaklaşık bir ay sonra ekip hazır yazdıklarınıza dikkat edin Sir Aramis Ve Ben internette Takipteyim.

 3. sir’ler konseyi olarak dün yaptığımız olağanüstü toplantıda; bu çocuk ağzının genelde “b” ve “p” harfleriyle başlıyo olmasından dolayı bu şahısların “beta” ya da “peta” sürümü olduğu sonucuna vardık.
  çocuk ağızlarının yanısıra gerzek hareketli gif ler gönderip ekranın ortasına patlatmaları ve konuşma pencerelerini ekrana yaymaları(bildiğiniz maximize)en belirgin ve ayırt edici özellikleri.
  Bu sürümün kurucusunun Emel müftü… olduğu gayet açık, yanısıra oya&bora çiftindeki oya’nın da işin içinde olması süphelerimiz var, derinlemesine araştırıyoruz.

  ortiimengellesenebeni

 4. ek1

  ditçem: bildiğimiz gidicemin çem çükçesi. gidicem->gitçem den türetilmiş. genelde “banane ditçem işte” kalıbı kullanılmakta. yerine göre “didiceeem” “diticeeem” de olabilmekte.

  biditgit!

 5. Benim en kıl olduğum bilibılıibililiii gibi bir şey yazmasi gerekirken böyle bir şey yazan arkadaşlara sesleniyorum yapmayın arkadaşlar etmeyin. Bu tarz arkadaşların alıcağı ceza kesinleşti. Klavyelerinin bir kalıba sokulmasi için b _ i _ l harflerinin klavyelerinden sokulmesi ve bir ay boyunca Çift Haseki Paşa Söylemeleri gerekmektedir

 6. “janem naperr?”
  “n’aber canım” demeye çalıştığını adımın Jane olmadığını idrak edince çözdüm. Tahmin ettiğinizden daha uzun sürdü janem.

 7. Msn de Türkçe yazışıyorum, Arapça nick kullanıyorum ve kişisel mesajım da in English 🙂
  Sanırım beni dövmek istiyorsunuzdur.. Ama Türkçeyi iyi kullanırım, yamuk konuşanla lafı kısa keserim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: