ilk yedek düğmenin keşfi

dugme

tarih 04 Eylül 798, 8. yüzyılın sonları anlıyacağınız. dönemin meşhur giysisi gömleklere, ilk yedek düğmenin dikildiği gün.

efendim gömlek, 3. yüzyıl başlarında Roma’da kullanılırmış da, bu yüzden gömlek deyince akla gelen ilk ülke İtalya’ymış da. yok efem, kumaşa bir delik açılarak dikilirmiş ve düğmesiz olurmuş da. sora 8. yüzyılın sonlarına doğru “chemise” adı verilmiş de falan falan. bunları zaten ilkokuldan beri bildiğimiz için es geçiyoruz.

bilmediğiniz gibi ortaçağın şövalyeleri (bizim büyük büyük atalarımız) kılıç turnuvalarında ve savaşlarda zırhlarının üzerine gömlek giyerlerdi. (dünya üzerindeki bütün sörler mintan deriz gömleğe kendi aramızda) savaş dönüşü, kanla lekelenmiş olan gömleklerini, cesaretlerinin ve aşklarının bir simgesi olarak sevdikleri kadınlara armağan ederlerdi.

dönemin yalnız bir başına annesiyle yaşayan sör tamush(tamuş diye okunuyo), sevdiceği olmadığı için muharebe dönüşlerinde mintanını annesine verirmiş. yanlış anlaşılmasın sadece yıkasın diye. kadıncağız temizleyip, söküğü dikiği tamir ederken; yakın gözlüğünü takmadığı için gömleğin en altına yanlışlık bi düğme daha dikmiş. sör tamush bi sonraki muharebe sırasında onuruyla can vermiş. arkadaşları tamush’un naaşını cenaze işlemleri yapan küçük bir kiliseye bırakmış.

naaşı temizlerken gömlekteki fazla düğmeyi fark eden, ölü yıkayıcı fransız asıllı bernardo çığır atarak yeniliği keşfetmiş. malum mizansen; bütün mucitler gibi soyunmuş, sabunlu küvete girmiş ve çığlık atarak beline bir havlu bağlayıp sokaklarda koşturmaya başlamış.

bu fikrini dönemin ünlü mintan üreticisiyle hayata geçirmiş ve “ilk yedek düğmeyi bulan kişi” olarak tarihe adını yazdırmış. ancak yeniliğin bulunuşu 15 kasım’ı bulmuştur. fakat ilk yedek düğmenin dikiliş tarihi 04 eylül 798 kabul edilir. (toprağı bol olsun annesinin)

tarihtekerrürdenibaretsefazladüğmesiolanvarmı?

Reklamlar

~ tarafından darki Eylül 4, 2006.

14 Yanıt to “ilk yedek düğmenin keşfi”

 1. bütün gömlekler çiçektir ve çiçekler özen ister:

  MAKİNEDE YIKAMA YAPARKEN
  Renkli gömlekler çamaşır makinesinde, yalnızca renkli çamaşırlar için hazırlanan çamaşır tozlarıyla ve yumuşatıcı kullanarak yıkanmalılar. Su sıcaklığı, 30 dereceden daha yüksek olmamalı. Çok sıcak su, renkleri bozabilir ve kumaşın çekmesine sebep olabilir.

  thombeyrenklileriayrıbeyazlarıayrımıyıkasak

 2. bana kanli mintanini verecek bir sor arayisindayim yillardir.. ama bulamiyorum. bu commentle bir cikis yakalamak hevesindeyim, ayrica isteyen sorlere kanli mintanlari karsiliginda regl donemimde giydigim donlarimi hediye edebilirim.

  dugmeden uzaklasmis gibi oldum ama, asil amacim zaten mintanlariniza el koyup fazla dugme ticareti yapmak.

 3. Aramızda dimağı duranlar mı var nedir? Duran mı tutulan mı artık ne ise 🙂

 4. valla hatun kısmının o malum günlerde gergin olduklarına hep şahit olmuşuzdur. dellenip havuza atlayanlarını (bakınız; tv reklamları), baret takıp şantiyelerde gezinip erkeklere emir yağdıranlarını ve plajda fitbolcu yakışıklılara omuz atanlarını hep gördük “he heee” diyerek onlara destek olduk.
  ama “kadifhe düzeyli geyik platformu”nda çıldıranı ilk kez oluyor.

  Sayın fakeangel! “he heeee”

 5. sayın fakeangel nazik ama çıkarcı teklifiniz için teşekkürler bizi onure ettiniz ancak bartırı kabul etmemiz pek mümkün diil.
  sponsorluk düşünürseniz; çabuk fark edilebilmesini sağlamak amacıyla -tahminimizce- açık renkli, beyaza yakın tonlarda tercih ettiğiniz don, külot, kilot ya da iç çamaşırlarınızı hancıyla aldıralım sizden.

  buarada anlaşamasak da bilginize; nuh ovası yakınlarında regl hatta regli 🙂 dönemi giyilen iç çamaşırları toplu mezarlığı var. günü gelince diğer kader dostlarıyla aynı yerde yatmak isterler düşüncesindeyim. kimi zamanlarda üst üste giyilenleri de hiç ayırmayın özel ranza mezarlar var zhuauhhua badi badi takılırlar.

  ortiimzembereğimiboşaltsananoluuur

 6. evrekaaaa!! yedek delik fikrini daha önce duyanımız var mı? sizi duyar gibiyim “hayıııııır”. tarihe altın harflerle adımı yazdırıyorum. ayrıntılar daha sonra…(hz.3nokta)

 7. “…bizi onure ettiniz…”
  demişsiniz darki bey, ancak benim bildiğim kadınlar onure olur, erkekler onore…

  olmadı mı, o zaman size yedek mintan verelim, düğmelerden deliklerden sıkılanlara “yedek mintan/gömlek!

 8. erçin bey, size hişt bi milyon mintan bi milyon, hişt bi milyon şort bi milyon derim görürsünüz. hayda maydonos diom, maydonos, taze maydonos.

 9. mintandan regl kulotuna ve oradan maydonosa gecebiliritemiz var evet..
  bu arada darki bey, her turlu teklifinize acigim.. (iyi manada)

 10. sayın fakeangel, tedirginliğe mahal vermeyiniz, içinizi ferah tutun. fitne fücu, fesat düşünce, kadifhe bünyesinde pek yoktur. ben bi teklif hazırlayıp size geri dönüyorum ozaman 🙂
  erçin bey size bi maydonoslu börek yaptırsın teklif gelene kadar. hancı çaylar nerde kaldı abicim ya.

 11. bi de bizim rakilar vardi sanki ? 😀

 12. aramis çiğköfte almış gelirken, ben çakkıdı’ya geçip rakı sofrasını kurduruyorum, thom bey bi sizin cacık kaldı artık.

 13. hiç tarihçesi düğme hakkında bir bilgi yok olmaz böyle şey hahu

 14. sayın dilara, takdir edersiniz ki tarihte bugün (postun yazıldığı gün evet) ilk yedek düğme bulunmuş.
  yanısıra tarih bilimciler düğmenin keşfi konusunda henüz mutabık kalamadılar. ağız birliği yaptıkları gün, kadifhenews ile biz sizi haberdar ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: