bildiğin nobran işte

nobran

yılların nobranı bir reklam yazarının mıncıklamasıyla ünlendi;  adam osurdu ipe de dizdi, hedefkitleye kurutması kaldı. (kendisini tebrik ediyoruz o ayrı)

kadifhe olarak bize de meraklı zihinlere açıklık getirmek kaldı.

peki nedir bu nobran:

popüler tarih dışında saklı kalmış tarihi merak eden ve bu kültürüne sahip olanlar aslından yakından bilirler bu tabiri ama neyse. tekrar döneceğim bu satırlara.
Türk halkı nobran kelimesiyle ne zaman tanıştı?
bizler, nobran kelimesiyle ilk olarak ortaokul yıllarında tanıştık. Ders kitabındaki, tarihe geçen bir yazı da: “bakmak ve görmek”. evet evet aynen o yazı. yazının 6. satır 3. virgülünden sonra şöyle der: “..,…,…, kimileri bilmez bakarken gördüklerini, kimilerinin ataları nobrandır gözlerinin yerini bilmez.” çocuk aklıyla bilinmeyen kelimelerini çıkarmışızdır, sözlükten bakıp yazıp geçmişizdir.
Peki kadınlar nobran’ı nerden bilir?
işte bize modern emcük gelen yazıyı ve içindekileri es geçerken, ders takibi ve tam defter tutmalarıyla ünlü küçük kadınlar nobran kelimesini araştırmış ve belleklerine kaydetmişlerdir. çünkü gün gelecek ve erkek arkadaşına “sen bu aralar biraz nobransın” diyeceklerdir. Ancak şimdi sorsanız yine size nobran nedir söylemeyeceklerdir.
İyi de nedir bu nobran?
Ortaokul yıllarındaki “bakmak ve görmek” yazısında geçen nobran’ın çıkışı ve kökleri taaa ku klux klan’a dayanmaktadır.(bunu da bilmezseniz kadifhe sınırlarını terk ediniz artık yuh) tabi zaman içinde tabir bu tarz ırkçı grup ve kişilerin ağzına pelesenk olmuştur. hitler döneminde modifiye olmuş ve neo naziler döneminde son halini almış ve nobran olarak dilden dile, milletten millete, sınırlara sığmamıştır
nobranın ne olduğunu alabilir miyiz artık?
nobran, yukarda da dem vurduğum gibi, ku klux klan döneminde ortaya çıkmış bir tabirdir. “nobrain” yani beyin yok (ken’in dediği gibi kadın yok ağlamak yok) anlamındadır. ku klux ların başını çeken vatandaşlar yaptıkları eylemde ve savundukları düşüncede bir mantık aranmaması için nobrain demişlerdir. bu tezahurat olarak söylenirken tempolu nobreyn nobreyn nobreyn olarak kulaktan kulağa geçmiştir. yıllar sonra hitler döneminde tabir olmaktan çıkmış yazılı evrakların üstüne basılan damga haline gelmiş. nazi askerlerinin sefer emirlerinde yer alırmış “nobrain” (ing., almanca sorgulaması yapıp sivrilme amacında olanlar tek ayakta beklesin tahtanın orda) ibaresi. tabi sefer çok olunca kimi az mürekkeepli damgalar silik basar olmuş. evrak ordan oraya ordan oraya taşına taşına olmuş size “nobran”.
aradan yıllar geçip neonaziler türeyince atalarının izinden gidicekler ya; eski evraklara bakmışlar, işleyişe bakmışlar aynı sistemi oturtmuşlar. işte allan ku klux’unun nobrain’i elin neonazisinin karış kadar beyni sayesinde “nobran” olmuş. he anlam olarak aynı şeyi işaret ediyo mu ediyo. mantıklı ve zaman içinde dilimize geçmiş olması için ille sert sessizinin benzeşmesi gerekmiyo tabiki.
iyi de nedir bu nobran?
bişi diil canım, sen bi çık gez. iki reklama uğra kız arkadaşınla i love u t-shirt’ünü de al yanına belki lazım olur. içicek bişiler de al yanına kız arkadaşın ordan içe durur, bekli de öle yazar kimbilir.
iyi de nedir bu ….?
çık dışarı!!!

Reklamlar

~ tarafından darki Ekim 19, 2006.

3 Yanıt to “bildiğin nobran işte”

 1. peki nedir bu nobran?
  bak hala soruyor!

  olm ne demiş Sait Faik Abasıyanık;
  “Kadın, seni sevmiş de konuşuyor oğlum, öyle nobran olma.”

  PS: Sait Faik, 1906 Adapazarı doğumludur. Ailesi, kentin tanınmış ve hali vakti yerinde insanlarındandı…

  Aramisthebritanicainsan

 2. sayın aramis ağzınızdan nobran damlıyor. işte tarih bilen insan kendini her yerde belli ediyor.
  sen çok yaşa be hacım. selametle zhuahua

 3. Nobran, ticari kaygı güderek halkı düdükleme stratejisidir. Resimdeki 2 arkadaşlar bu kampanyanın kişiye getirdiği kazançtır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: