my name is gaffur

gaffur“sen beni sevmüyü müsün” ya da “ganga” kelimeleri geçen satır beklentili gençler, back yapıp google’dan bi alttaki linke tıklayın.

bizim mevzumuz yeni doğan bir çocuğun, yaşadığı döneme dair bir isme sahip olmasıyla ilgili. nası mı? bi durun daha giriş cümlesindeyiz.

şöle ki; dünyanın her yerinde(türklere mahsus bişi dil yani) anne baba adayları var. ve bu adaylar çocuklarına isim koyarken sevdikleri karakterlerden ağırlıkla esinlenmekteler. nesiller boyu bu hep böyleydi ve hala da varlığını sürdürmekte.

örneğin ya da misal; 68 kuşağında doğan oğlanların(daha erkek diiller) %75’ini adı jim, %20’sinin ki jimi dir. geriye kalan %5 yerel sanatçılara ait; o yüzden isim vermek zor. aynı senelerin kız çocuklarının %90’ı janis, %5’i jamis (jamis joblin sandıkları için) geri kalan %5’i gene bilmek zor çünkü o dönemlerde büyükannelerin isimleri çocuğa vermek moda.

misale devam edersek ya da örneğe; 2000’li yıllarda tr’de bi can, cem eklentisi modası vardı. boğaçcan, emrecan, keremcem vb. bunun ünlülerden esinlenmekten çok piyasaya uyum sağlamakla alakası var, o yüzden örneği kısa tutuyorum.

2006-2007 modası (aramızda seneye görüşürüz esprisi yapmaya başlayanlar varsa, onlar için bi post giricem sabırlı olun) malumunuz diziler. bu günün doğanları, geleceğin anneleri-babaları; gaffur, burhan ya da buhran, niko, sıla, aliye vb. olacak. bence çocuk yapmak arzusunda olan gençler biraz daha beklemeliler. daha manalı bi akım ya da celebrity silsilesi gündeme gelecektir. acale işe şeytan karışmadan, ucunu bağlayalım diyorum 🙂

 

bidönemarifsusamferdiözbeğendevrançağlarvardıbidönemama

Reklamlar

~ tarafından darki Aralık 15, 2006.

7 Yanıt to “my name is gaffur”

 1. ölümüne gangayız, ölümüne gangayız 🙂

 2. şu 2000’li yılların Can/Cem ekleme trendinin sebebini yazıvereyim derhal. globalleşen dünyamızda adımızı telaffuz etmekte (burda bel altı çağrıştırganı arkadaşlar -kim olduklarını çok iyi biliyoruz- “ağzına almakta” diyebilirler) zorlanan başta Amarikanyalı olmak üzere bilimum ecnebilerin kolaylıkla söyleyebileceği bir ada duyulan ihtiyaçtır olay. tıpkı vaktiyle Hong Kong’u sömüren İngiliztereli terbiyesizlerin bilimum çekik gözlü kankamıza Jack adını takması gibi.

  bir anti emperyalist oyunun daha sonuna geldik sevgili seyirciler. birazdan Orko bu bölümde ayıkladığı manitaları anlatacak.

 3. komplo teorisyenleri cemiyeti saygıyla sunar…

  cem/can ekleme trendi

 4. sayın loststone bir amarigalı boğaçcan desin, gelsin bi de beni desin.

  pestarabimpestarabimsağdansoldanpestarabim

 5. ama darkiciğim, kendisinin sadece Can yahut Cem demesi hedeflendiği için bu teknikten yararlanılmış. tabii sevgili düş selinin ifade ettiği üzere bu benim yarattığım bi komplo teorisi sadece..

 6. çok “ciğimsiniz” sayın loststone. o zaman bir amarigalı boğaçcan desin, gelsin bi de beni desin ne diim.

 7. King Kong gelse de dans etse?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: