peşkeş çekmek

zaman geçiyor, tabirler de öyle… neyse, geçtiğimiz günlerde konuşurken öyle bilmeyerek sarfettiğim bir tabir oluverdi peşkeş çekmek. evet sarfettim ama ne anlama geldiğini kestiremedim. günler, geceler boyu düşündüm, derdim bu oldu resmen. ne demekti acep “peşkeş çekmek”… neydi? kimler kullanırdı, ne amaçla kullanılırdı… sonunda üşenmedim ve araştırdım. işte şimdi siz kadifhe severlere de açıklıyorum.

peşkeş, ortaçağda uyuşturucu meraklısı gençlerin kendi aralarında kullandığı bir tabirmiş. sürekli uyuşmaktan keş moduna geçen zavallı gençlerin, artık uyuşturucuyu bırakmak için:

“abi benden bu kadar pes!“ diyerek serzenişe geçtiği ve ardından da arkadaşlarının “sen de mi hüso peşkeş aman peskeş ediyorsun” diyerek söylendiği durummuş. ilginçtir ki, zamanla uyuşturucuya bağımlı oldukları için canı uyuşturucu çekenler kendilerini kötü hissettikleri için aralarında; “ya abi sen de mi peskeş durumundasın ben de aynısından çekiyorum” diye diye, kelime tamlanmış ve sonunda “peşkeş çekmek” halini almıştır.

tam bu zamanların yakın bir zamanında da, bu durum başka alemlerde bambaşka bir şekilde kullanılmaya başlanılmış. sadece pesimist insanların yaşadığı bir cennet kasabası varmış. öyle ki buradaki insanlar birbirlerine sadece “pess” diye hitap ederlermiş. günlerden bir gün, kasabanın orta yerine bir banka açılmış. halk bu duruma sevinmiş başlarda ve hatta bu bankaya paralarını yatırıp hesap açtırmışlar falan filan. neyse günler, aylar geçmiş ama bu insanların pesimist durumları bitmek bilmemiş. bankadan sürekli para çekmek onları iyice “pess”liğe itmiş ve vahimleşmişler. birbilerine hitapları bile değişir hale gelmiş. artık bankaya giden bir kasabalıya;

“yoksa cash çekmeye mi gidiyorsun? ne olcak, pess herif cash çekiyorsun işte sen de peşkeşçiii” diyerek kahkahalara bürünüyorlarmış. bu durum onları nasıl olduysa “pess”likten çıkarmış. duyumlarıma göre de bankanın ismi sonradan “pesscash bank” olarak değişmiş.

yerseniz…

ve yıllardan 2007, türkiye’de bu durum pek bi kaynağa dayanamamış. ağzına gelen cümle içinde rahatlıkla sarfetmiş.(bkz. düşsel hayvan) şöyleki;

– özelleştirme = peşkeş çekmek

– para babalarına peşkeş çekmeye devam ediyor

– yabancı sermayeye peşkeş çekiliyor

– altın tepsi içerisinde peşkeş çekme noktasındayız

-teyzem hergün peşkeş çeker, benim huyum değildir

gibi gibi bir çok kullanım yapılmış, yapılıyor da. ama anlaşılması mümkün mü çözemedik. esas bir anlamı varsa da kadifhe bilir, ben bilmem. velhasıl, ne olursa olsun bu tabirin kadifhe ahalisine ait olmadığına inanır dururum.

bol selametli günler dileriz

habideconikeşvardıbiama

Reklamlar

~ tarafından dusselhayvan Nisan 6, 2007.

6 Yanıt to “peşkeş çekmek”

  1. resim pek bi acayip durmuş

  2. conikeş abinin fotoğrafının çevresinde bi resim mi var, alalaa…

  3. Arka arkaya kahve ikram etmek gibi 🙂

  4. Thom ayağıyla yapabiliyor bu hareketi ama ayağında çorap yada ayakkabı olduğundan göremiyoruz. Bu bağlamda thom Conikeşten daha yetekli olduğunu görmekteyiz.

  5. keşersem içinde kalır mı? thom bey endişe ettim. bi de endişlozmik retikulum vardı. hatta kulum kölem olayım sil gözümün yaşını. ve tabiki nerelere giden senin elinden cağnım.

    namazakadarçıktımgelicem

  6. keşerler asla teşkere alamazlar sayın darki. endişeniz yerinde diim, ne diim

    namazıfarzlarıylamıkılmalıfarzlamadanmıkılmalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: